Beach House Pictures Award Banner

2021

New York Festivals TV & Film Awards

2021

SILVER

FINALIST

Realscreen Magazine

  • 2021 – Global 100 Production Company

Asian Academy Creative Awards 2021

SINGAPORE NATIONAL WINNERS

World Media Festival 2021

GOLD

International New York Film Festival 2021

OFFICAL SELECTION

ContentAsia Awards 2021

WINNER

NOMINATION

2020

World Media Festival 2020

GOLD

SILVER

Asian Academy Creative Awards 2020

INTERNATIONAL WINNER

SINGAPORE NATIONAL WINNER

AD Stars

WINNER

ContentAsia 2020

WINNER

New York Festivals TV & Film Awards

2020

GOLD

SILVER

BRONZE

FINALIST
  • Documentary: Travel & Tourism –  Raffles: An Icon Reborn 

24th Asian Television Awards

  • Best Documentary Series – China From Above 2

Realscreen Magazine

  • 2020 – Global 100 Production Company

2019

New York Festivals TV & Film Awards

2019

FINALIST

Realscreen Magazine

  • 2019 – Global 100 Production Company

The Loyalty and Engagement Awards

  • Best Loyalty Programme (Luxury) – OCBC Gastronomic Adventures

Asian Academy Creative Awards 2019

INTERNATIONAL WINNER

  • Best Branded Programme or Series – Record Rides

  • Best Preschool Programme – Hiccup & Sneeze Season 2

SINGAPORE WINNER

  • Best Branded Programme or Series – MasterChef Singapore

  • Best Cinematography – Claire Clements for Wild City: Forest Life

  • Best Documentary Programme (one-off) – Wild City: Forest Life

  • Best Non-Scripted Entertainment – Ed Stafford: First Man Out

  • Best Preschool Programme – Kooki's Crafty Show

HONG KONG NATIONAL WINNER

  • Best Non Scripted Entertainment – Record Rides

  • Best Branded Programme or Series – Record Rides

AUSTRALIA & NEW ZEALAND NATIONAL WINNER

  • Best Preschool Programme – Hiccup & Sneeze Season 2

2018

Singapore Business Awards 2018

  • 2018 - Best Emerging Media Company

Realscreen Magazine

  • 2018 – Global 100 Production Company

Asian Academy Creative Awards 2018

SINGAPORE NATIONAL WINNER

  • Best Lifestyle Programme – Chilli Hunter

  • Best Documentary Programme (one-off/special) – Raffles: Remaking An Icon

HONG KONG NATIONAL WINNER

  • Best Branded Programme – Cesar's Recruit Asia Season 2 (Fox Networks for National Geographic Channel)

CHINA NATIONAL WINNER

  • Best Documentary Programme (one-off/special) – Game Vision

TAIWAN NATIONAL WINNER

  • Best Documentary Programme (one-off/special) – Green Saver (Discovery Networks)

Australian Cinematographers Society Awards

GOLD AWARD

  • Simon Nicholls – Expedition X: Silk Road Rising

SILVER AWARD

  • Simon Nicholls – Hidden Cities Revealed: Baku

BRONZE AWARD

  • Simon Nicholls – Chilli Hunter: Japan Episode 4

2017

Realscreen Magazine

  • 2017 – Global 100 Production Company

New York Festivals TV & Film Awards 2017

SILVER WORLD MEDAL

  • Environment & Ecology – Wild City - Islands

  • Nature & Wildlife – Otter Town

BRONZE WORLD MEDAL

  • Best Sound Design – Otter Town

Insights Success

  • 2017 – The 25 Best Companies to Work for in Asia

22nd Asian Television Awards

HIGHLY COMMENDED

  • Best Direction – Otter Town

2016

21st Asian Television Awards

WINNER

  • Best One-Off Documentary – Wild City - Islands

  • Best Lifestyle Programme – Nomad Chef - Up in the Air

HIGHLY COMMENDED

  • Best Documentary Series – China From Above

  • Best Cinematography - China from Above

  • Best Lifestyle Programme - China’s Grand Canal: A Photographer’s Journey

  • Best Non-fiction Direction - Wild City - Islands

Realscreen Magazine

  • 2016 – Global 100 Production Company

New York Festivals TV & Film Awards 2016

GOLD WORLD MEDAL

  • Best Camerawork - China from Above

  • Cultural Issues - China from Above

BRONZE WORLD MEDAL

  • Culinary Program - Nomad Chef

FINALIST CERTIFICATE

  • Nature & Wildlife - Wild City

  • Best Writing - Wild City

World Media Festival 2016

GOLD WORLD MEDAL

  • Tourism (Nature & Wildlife) - Exploring Malaysia with Nick Baker

  • Tourism (Culture) - Exploring Malaysia with Nick Saxon

2015

20th Asian Television Awards

WINNER

  • Best Sports Programme – Singapore's Finest

  • Best Entertainment Presenter – Nick Baker's Eco Malaysia

HIGHLY COMMENDED

  • Best Sports Programme - FTFM Nanjing Calling – The Madwheelers

  • Best Entertainment Presenter – Bobby Chinn – Detox!

  • Best Documentary Series – Wild City - Hidden Wild

  • Best Natural History Programme – Wild City - Hidden Wild

  • Best Preschool Programme – Zoomoo's Got Brains

50th Golden Bell Awards

  • Best Science Program – Taiwan Made

Marketing Excellence Awards 2015
Marketing Magazine

  • Best PR Campaign – A Taste of Hong Kong, Seasons 1 & 2

2015 ACS Cinematography Awards
South Australia and Western Australia

GOLD MEDAL

  • Simon Nicholls – Nomad Chef - Peru

SILVER MEDAL

  • Simon Nicholls – China's Grand Canal

  • Simon Nicholls – Nomad Chef - Faroe Islands

New York Festivals Film & TV Awards 2015

SILVER MEDAL

  • The Arts – Chineseness - Li Chen

World Media Festival

SILVER WORLD MEDAL

  • Tourism (Nature & Wildlife) – Nick Baker's Eco Malaysia

2014

19th Asian Television Awards

WINNER

  • Best Natural History Programme – Kakadu

  • Best Entertainment Presenter – Simon Yin – Hidden Cities Extreme 2

  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings

HIGHLY COMMENDED

  • Best Documentary Programme (one-off) - Himalayan Tsunami

  • Best Children’s Programme - Kids vs Film 2

  • Best Editing – Caspar Mazzoti - Kids vs Film 2

2014 Indian Television Awards (ITA)

WINNER

  • Best Documentary – Himalayan Tsunami

2014 ACS Cinematography Awards
South Australia and Western Australia

SILVER MEDAL – SIMON NICHOLLS

  • TV Magazine, Life Style & Reality –  Freedom Riders Asia – Bali

2014 Indian Telly Awards

  • Best Science/Knowledge-Based Show – Himalayan Tsunami

  • Best Director, Non-Fiction – Himalayan Tsunami

25th M&M Global Awards 2014

  • Best Automotive Campaign – Freedom Riders Asia

5th Cannes Corporate Media & TV Awards 2014

GOLD

  • Nature, Environment & Ecology - Kakadu - Episode 4

Asian Rainbow TV Awards 2014

  • Best Game & Quiz Show - Kids vs. Film Season 1

  • Best Program Host – Oli Pettigrew - Kids vs. Film Season 1

  • Best Program Hostess – Mohini Sule - Kids vs. Film Season 1

Australian Academy of Cinema and Television Arts Awards 2014

  • Best Documentary Cinematography - Kakadu

New York Festivals Film & TV Awards 2014

GOLD WORLD MEDAL
  • Nature & Wildlife - Kakadu

SILVER WORLD MEDAL
  • Sports & Recreation - Secrets Of Shaolin With Jason Scott Lee

BRONZE WORLD MEDAL
  • Science & Technology - Boomtown Asia - Japan

  • Technical Category - Best Editing - Kids vs. Film

FINALIST
  • History & Society - Lost City of Jinsha

  • Science & Technology - Revealed: DNA – The Next Wave

2013

New York Festivals TV & Film Awards 2013

GOLD WORLD MEDAL

  • Best Writing – Mao’s Cold War (China versus India)

  • History & Society – Mao’s Cold War (China versus USA)

SILVER WORLD MEDAL

  • Nature & Wildlife - The Great Elephant Gathering

FINALIST

  • Best Editing - Megastructures – Gardens by the Bay

Festival of Branded Content & Entertainment

FINALIST

  • Best Brand-Commissioned Project - Freedom Riders Asia

18th Asian Television Awards

WINNER

  • Best Cross-Platform Content – Freedom Riders Asia

HIGHLY COMMENDED

  • Best General Entertainment Programme – Hidden Cities Extreme – Bali, Indonesia

2012

New York Festivals TV & Film Awards 2012

SILVER WORLD MEDAL

  • Nature & Wildlife – Asia’s Deadliest Snakes

  • Best Editing – Megastructures: Singapore’s Vegas

FINALIST

  • Best Direction - Hidden Cities – Beijing

  • History & Society - Hidden Cities - Indonesia

2011

17th Asian Television Awards

WINNER

  • Best Lifestyle Programme – Lonely Planet’s Stressbuster